niedziela, 19 marca 2017

Makowiec zawijany

Moi Drodzy, po baardzo długiej przerwie związanej z zawirowaniami w moim prywatnym życiu, ogłaszam że wróciłam ;) Z tej okazji przygotowałam przepyszny zawijany makowiec, który sprawdzi się idealnie podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Przepis znalazłam na stronie Słodkie Fantazje, a makowczyk od razu podbił moje serce <3 Tym słodkim akcentem zapraszam do przygotowań! :)

Składniki na masę makową:

500 g suchego maku
750 ml wrzątku
100 g rodzynek
25 ml rumu
4 łyżki miodu
150 g cukru
100 g kandyzowanej skórki pomarańczy
50 g drobno posiekanych migdałów
2 łyżeczki aromatu migdałowego
50 g masła
4 białka, ubite na sztywno

Składniki na dwie rolady:

500 g mąki pszennej tortowej
40 g świeżych drożdży
120 g drobnego cukru
160 g masła, roztopionego
1 łyżeczka aromatu waniliowego
5 żółtek (temp. pokojowa)
200 ml ciepłego (NIE gorącego!) mleka
szczypta soli

Składniki na lukier:

2 szklanki cukru pudru
5 łyżek wrzątku
100 g kandyzowanej skórki pomarańczy

Dodatkowo:

1 białko, ubite

CZAS PRZYGOTOWANIA: 180 MIN +studzenie
POZIOM TRUDNOŚCI: ŚREDNI

1. Zaczynamy od przygotowania masy makowej. Mak zalewamy wrzątkiem (woda całkowicie musi pokryć mak) i odstawiamy aby zmiękł na około 40 minut. Po tym czasie mak dokładnie odsączamy z nadmiaru wody i mielimy dwukrotnie w maszynce. Rodzynki zalewamy odrobiną wrzątku i rumem, odstawiamy na 5 minut, odsączamy. 

2. Do maku dodajemy nasączone rodzynki, miód, cukier, kandyzowaną skórkę pomarańczy, migdały i aromat. Dokładnie mieszamy. Na patelni rozpuszczamy masło, wrzucamy masę i przesmażamy 15 minut. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia, a następnie mieszamy z ubitymi białkami. Odstawiamy na bok.

3. W czasie gdy nasz mak jest zalany wrzątkiem, równolegle zaczynamy przygotowywać ciasto drożdżowe: Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, zalewamy 50 ml ciepłego (NIE gorącego!) mleka, dodajemy dwie łyżki mąki, mieszamy i odstawiamy na bok na 10 minut, aby drożdże zaczęły pracować.

4. Do dużej miski przesiewamy resztę mąki. Żółtka ucieramy z cukrem, aromatem i solą na gładką masę. Do mąki dodajemy wyrośnięte drożdże, resztę ciepłego mleka i masę z żółtek. Zagniatamy. Powoli dodajemy roztopione masło, zagniatamy ponownie przez około 5-10 minut, aż ciasto będzie odchodzić od rąk. Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny.

5. Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części. Pierwszą część rozwałkujemy na blacie obficie podsypanym mąką na prostokąt o grubości około 0,5 cm. Ciasto smarujemy połową ubitego dodatkowego białka, równomiernie wykładamy połowę masy makowej (zostawiamy puste brzegi, po ok. 1,5cm z każdej strony) i zawijamy ciasną roladę. Roladę luźno owijamy natłuszczonym papierem do pieczenia. Czynność powtarzamy z drugą roladą. Odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia.

6. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Rolady zawinięte w papier układamy na blasze, zachowując spore odstępy. Pieczemy 30-40 minut, aż makowce wyraźnie się zarumienią (możemy delikatnie naciąć papier, żeby sprawdzić). Wyciągamy, nacinamy papier, rozchylamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

7. Cukier puder zalewamy 5 łyżkami wrzątku, dokładnie mieszamy. Rolady dekorujemy przygotowanym lukrem i posypujemy kandyzowaną skórką pomarańczy. Gotowe! :)

3 komentarze:

  1. WOW! Wygląda cudownie. Uwielbiam makowiec a wyszedł Ci idealnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale mi zapachniało! A jak ślinianki zaczęły pracować! Mniam! Uwielbiam makowiec. Mak to źródło witamin i minerałów. Warto włączyć go w dietę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Coś wspaniałego Gratuluję wykonania :-) To idealnie trafia w mój gust.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli pozostawisz komentarz. Podziel się swoją opinią, uwagą, radą, lub po prostu pozostaw po sobie ślad :) Jeżeli przygotowałeś potrawę z tego przepisu, prześlij mi zdjęcie na adres dagooshya@gmail.com, a ja je udostępnię :) Dagmara Osowska

To też może Cię zainteresować: