piątek, 18 września 2015

Krakowskie obwarzanki

Dziś przedstawiam przepis na krakowskie obwarzanki :) Do ich przygotowania zainspirował mnie Łukasz i jego kuchnia. Przepisów na obwarzanki jest w sieci zatrzęsienie, ale łączy je jedno - wszystkie są obwarzane, czyli obgotowywane we wrzątku, zanim włoży się je do piekarnika. Poniżej przedstawiam Wam moją wersję tradycyjnych krakowskich obwarzanków :) Zapraszam do przygotowań!

Składniki na 4 obwarzanki:

450 g mąki pszennej tortowej
50 g mąki krupczatki
szczypta soli
2 1/2 łyżki cukru
1 op. drożdży instant (8g)
1 szklanka ciepłego (NIE gorącego!) mleka
2 łyżki roztopionego masła
1 jajko

Dodatkowo:

1 łyżka cukru
szczypta soli
mak, sól gruboziarnista lub sezam do posypania
1 rozmłucone jajko, do posmarowania

CZAS PRZYGOTOWANIA: 120 MIN
POZIOM TRUDNOŚCI: ŚREDNI

1. Do ciepłego (NIE gorącego!) mleka wsypujemy 2 i 1/2 łyżki cukru i drożdże instant. Mieszamy, aż drożdże i cukier się rozpuszczą - mleko zmieni kolor na lekko brązowy. Mąki mieszamy z solą. Dodajemy do mleka, wlewamy roztopione masło i rozmłucone jajko. Zagniatamy 5-10 minut, aż ciasto stanie się elastyczne, jednolite i będzie swobodnie odchodzić od ręki i ścianek miski. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.

2. Ciasto dzielimy na 8 równych części. Z każdej części formujemy wałeczek o długości ok. 30 cm. Bierzemy dwa wałeczki i zwijamy je ze sobą w warkocz, a następnie łączymy oba końce (zdj. poniżej). Ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy do napuszenia na 15 minut.

3. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Blaszkę wykładamy folią aluminiową (papier do pieczenia nie sprawdzi się, ponieważ ciasto do niego przywiera). W szerokim garnku doprowadzamy wodę do wrzenia, dodajemy łyżkę cukru i szczyptę soli. Uformowane ciasto obwarzamy, czyli pojedynczo kładziemy na wrzątku i obgotowujemy około 1 minuty (zdj. poniżej). Przy pomocy łyżki cedzakowej wyciągamy i kładziemy na folii. Gdy wszystkie obwarzanki będą już obwarzone, smarujemy je rozmłuconym jajkiem i posypujemy sezamem, solą gruboziarnistą lub makiem. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 25-30 minut, aż ładnie się zarumienią. Wyciągamy i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Gotowe! :)





2 komentarze:

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli pozostawisz komentarz. Podziel się swoją opinią, uwagą, radą, lub po prostu pozostaw po sobie ślad :) Jeżeli przygotowałeś potrawę z tego przepisu, prześlij mi zdjęcie na adres dagooshya@gmail.com, a ja je udostępnię :) Dagmara Osowska

To też może Cię zainteresować: