niedziela, 7 czerwca 2015

Dżem bez sztucznych zagęstników


Składniki na 2 małe słoiczki:

500 g truskawek
350 g cukru
sok z 1/2 cytryny

CZAS PRZYGOTOWANIA: 120 MIN
POZIOM TRUDNOŚCI: ŚREDNI

Przygotowanie: Truskawki myjemy, osuszamy, odrywamy szypułki. Połowę drobniutko siekamy lub blendujemy, resztę pozostawiamy w całości; wkładamy do garnuszka, zasypujemy cukrem, dodajemy sok z cytryny. Stawiamy na średnim ogniu i gotujemy, mieszając, aż do rozpuszczenia cukru. Następnie ogień odrobinę zmniejszamy (masa powinna lekko bulgotać) i gotujemy, aż osiągnie wymaganą konsystencję*, czyli około 100 -120 min. W między czasie staramy się zdjąć nadmiar powstałej piany. Jeszcze gorący dżem przelewamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i stawiamy na wieczku. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Jeżeli któryś ze słoiczków nie 'wessie' zakrętki, można go przechowywać maksymalnie do tygodnia w lodówce. Smacznego!

*Aby sprawdzić, czy dżem jest już gotowy: do zamrażarki wkładamy 2-3 małe talerzyki. Po upływie 100 minut, na jeden z talerzyków dajemy odrobinę gorącego dżemu, wkładamy na 1 minutę do zamrażarki. Po wyjęciu z zamrażarki, przejeżdżamy palcem - dżem powinien się pomarszczyć i zachować nadany mu kształt. Jeżeli się odkształcił, dżem gotujemy dalej, a kolejny test wykonujemy po 10 minutach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli pozostawisz komentarz. Podziel się swoją opinią, uwagą, radą, lub po prostu pozostaw po sobie ślad :) Jeżeli przygotowałeś potrawę z tego przepisu, prześlij mi zdjęcie na adres dagooshya@gmail.com, a ja je udostępnię :) Dagmara Osowska

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...